15 Şubat 2014 Cumartesi

yarıyıl tatilinde sürekli okulda olmamı geçtim, dönemin ilk haftasının bahar havasında geçmiş olması sizce de haksızlık değil mi? doğal olarak hiç adapte olamadım dönemin başlamasına.. bu yaz bir konferans için Japonya'ya gidecektim ve bir hafta daha uzatıp tatil yapmayı planlıyordum, ancak en yakın dostlarımdan bir tanesinin o tarihte evlilik günü alması tam bir rastlantı oldu.. e tabiki de gidemeyeceğim. artık doktora da giderim diye kendimi avutuyorum.
bu hafta partnerimle izleyeceğimiz film olarak "My neighbor Totoro" yu seçtik.. tabi ben öncesinde 2 defa izlemiştim. :) kendisini Hayao Miyazaki filmlerine alıştırıyorum. izledikten sonra diğer filmlerini de izleme kararını aldık.. ve film bittikten sonra, arka planındaki hikayeden bahsedince baya şaşırdı.. ve ben izlerken ne kadar eğlenceli sahneleri olsa da üzülmeme engel olamadım..


eğer filmi izlediyseniz biliyorsunuz ki küçük kızın ismi İngilizce'de mayıs anlamına geliyor, ablasının ismi ise Japonca'da aynı anlamda.. Japonya'da yaşanmış bir olaya göre, Mayıs ayında küçük bir kız öldürülüyor ve bunu ablası buluyor.. abla bunalıma girdiğinde hem rakun hem de kedi ruhları gördüğünü söylüyor hemen intihar etmeden önce.. o yüzden Totoro aslında bir ölüm tanrısı. ve evde ilk gördükleri küçük siyah "cinler" ölmeden hemen önce görüldüğü söyleniyor. filmde abla kızı bulabilmek için Totoro'nun olduğuna inandığı ağaçlığın kenarına gelip geçiş için yalvarıyordu.. orada aslında bu dileğine karşılık ölülerin dünyasına geçiyor.. bir nevi intihar ediyor yaşanmış olayda olduğu gibi, o zaman ayaklarının dibinde o küçük siyah cinleri görebilirsiniz. filmin son sahnelerinde de kardeşlerin gölgeleri gözükmüyor.. ve kedi şeklindeki otobüsün duraklarından birinin adı "mezarlık yolu".. filmin sonunda anne, abla için " o çok duygusal bir kız.." diyordu, ve sonra "sanırım mei ve satsuki'yi ağacın üzerinde gülümserken gördüğünü" söylüyor.. çünkü hastalığı kötüye gittiğinden yakın zamanda o da ölecek.. filmi bunları bilerek izlerseniz bambaşka bir deneyim oluyor.. 
her ne kadar bunlar söylenti olsa da diğer ipuçlarını bulmayı size bırakıyorum.